Тема: Географія
основних галузей промисловості
світу
Мета:
Навчальна Дати учням знання про основні галузі
промисловості світу, розкрити їх роль у системі світового господарства.
Закріпити знання про галузеву структуру і виробничі особливості промислового
комплексу світу. Вивчити закономірності розвитку основних галузей
промисловості.
Розвиваюча Розвивати
вміння та навички учнів працювати з додатковою та довідниковою літературою, статистичним
матеріалом, удосконалювати практичні вміння: відбір необхідної інформації,
аналіз та систематизація матеріалу висловлювання свої думок та ідей, захист
своєї пропозиції, формування проблемних питань. Розвивати логічне мислення,
увагу, пам’ять, встановлювати причинно – наслідкові зв’язки.
Виховна Виховувати дбайливе відношення
до природи і надбань суспільства, спонукати учнів до самопізнання світу.
Здоров’єзберігаюча Показати негативний
вплив промислових відходів на оточуюче середовище і здоров’я людини.
Тип уроку Урок вивчення нового
матеріалу з елементами
узагальнення раніше засвоєного.
Обладнання: Роздатковий дидактичний матеріал до теми
уроку, географічний атлас 10 клас ( набір тематичних карт ), діаграми,
картосхеми, таблиці.
Актуалізація
опорних знань та вмінь учнів
Структура
уроку
1. Організаційний момент 1
хв.
2. Актуалізація опорних знань та вмінь 2
хв.
3. Мотивація навчальної діяльності учнів 7 хв.
4. Організація сприйняття та осмислення нового матеріалу 20 хв.
5. Закріплення вивченого 8 хв.
6. Підсумок уроку 5 хв.
7. Домашнє завдання 2
хв.
Епіграф уроку
Земля – мати багатства
( народна мудрість ).
Хід уроку
Актуалізація
опорних знань та вмінь учнів
Ключові питання
1.
Наведіть приклади міжнародної
господарської спеціалізації окремих
країн світу. Відповідь
обгрунтуйте.
2.
Від чого залежить ефективність
міжнародних економічних відносин?
Мотивація навчальної діяльності учнів
Сьогодні
на уроці ми охарактеризуємо складову частину світового господарства –
промисловість і досягнемо мети уроку лише тоді, коли пройдемо 5 етапів
марафону.
І етап “Обличчя” промисловості світу
ІІ етап Паливно – енергетичний комплекс
ІІІ етап Хімічна промисловість світу
ІV етап Машинобудівний комплекс світу
V етап
Промисловість та оточувальне середовище
Організація сприйняття та осмислення нового матеріалу
Нагадаю, що нові знання ви отримаєте разом з
нашими консультантами, аналітиком та представниками Прес – центру, працюючи на
різних етапах марафону.
І етап “Обличчя”
промисловості світу
( хто
буде з вас проходити цей етап, довільні відповіді)
Прес –
центр записує ім’я учня і оцінює його відповідь. Відводиться на цей етап 4 – 5
хв
ІІІ етап “Хімічна промисловість світу”
( учні отримують завдання )
Хімічна промисловість – комплексна галузь, яка використовує сировину органічного і неорганічного
походження для створення нових матеріалів із заданими властивостями.
Найбільш повно хімічна промисловість
представлена у розвинених країнах світу, а також Росії. Країни “ великої
вісімки “ виробляють понад ¾ хімічної продукції світу.
Найбільшими районами хімічної промисловості
є Примексиканський
( США
), Рурський ( Німеччина ), Роно – Альпійський ( Франція, Італія ),
Токійський
( Японія ), Урало – Поволзький. ( Росія )
Хімічна промисловість у країнах, що
розвиваються, має свою специфіку. Країни, що мають ресурси для розвитку
хімічної промисловості, свої можливості не використовують.
ІVетап Машинобудівний комплекс світу
Машинобудування – комплексна
галузь промисловості, підприємства якої
виробляють знаряддя праці, техніку оборонного, виробничого та побутового
призначення. На машинобудування припадає 35 – 36 % вартості промислового
виробництва. У галузі зайнято понад 80 млн. осіб. До складу машинобудування
входить 225 галузей.
Завдання
Користуючись
тематичними картами атласу визначте і назвіть регіони з найвищим рівнем
розвитку машинобудування.
V етап Промисловість та оточуюче
середовище
Зростання потреб сучасного господарства призводить
до великих втрат у природі. Щорічно на земній кулі перетворюється в пустелі 6
млн. гектарів родючих земель, 11 млн. гектарів лісу вирубується, гине від пожеж
або забруднення довкілля, внаслідок проживання в місцях інтенсивного
забруднення хворіють тисячі людей.
Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда за запитаннями
v
Яку із зазначених нижче тез
можна вважати найбільш вірогідною ?
-- використання нафти і газу нині і у
майбутньому
становить основу
енергетики світу;
-- ресурси нафти і газу будуть вичерпані
протягом першої
половини ХХІ
століття, світове господарство зазнає
катастрофи у
енергетиці.
-- світова енергетика ХХІ століття буде
розвиватися на
основі поєднання використання
традиційних та
альтернативних
джерел енергії;
v
Назвіть особливості розвитку хімічної
промисловості світу.
v
Від яких чинників залежить
розміщення машинобудівних підприємств у світі.
Підсумки уроку
( Прес – центр коригує і оцінює відповіді
учасників марафону )
·
Основою промислового
виробництва є енергетика,
машинобудування і хімічна промисловість.
·
Галузі переробної промисловості,
раніше орієнтовані на сировинні бази, нині орієнтуються на споживача.
·
Найбільшої концентрації
підприємства машинобудівної галузі досягають у розвинених країнах та регіонах
світу.
Домашнє завдання ( диференційоване )
І група
Нанести на контурну карту основні світові центри видобутку нафти і газу.
Самостійно вивчити галузі легкої промисловості світу.
ІІ група Нанести на
контурну карту основні центри хімічної промисловості світу. Самостійно вивчити
металургійний комплекс.
ІІІ група Нанести на
контурну карту основні центри машинобудівної промисловості світу. Самостійно
вивчити галузі лісової і деревообробної та харчової промисловості світу.












Немає коментарів:
Дописати коментар